BURAK’tan Öğrencilerle Birlikte Deprem Tatbikatı

Bursagaz Arama Kurtarma ekibi, Nilüfer Tofaş Fen Lisesi öğrencileriyle birlikte deprem tatbikatı yaptı. AFAD ile ortaklaşa gerçekleştirilen tatbikata Bursa’daki diğer arama kurtarma ekipleri de katıldı. 

Bursagaz Arama Kurtarma (BURAK) ekibi, deprem bilincinin oluşturulması ve depreme karşı hazırlıklı olunması amacıyla, her yıl 1–7 Mart tarihleri arasında düzenlenen Deprem Haftası kapsamında tatbikata katıldı. 

4 Mart tarihinde tüm Türkiye’de lise ve dengi okullarda aynı anda deprem farkındalık eğitimi ve tahliye tatbikatı gerçekleştirildi. Bu kapsamda BURAK ekibi de Bursa AFAD’ın yanı sıra Bursa MEB AKUB, BOSCH AKE, Nilüfer AKE, TRAC Bursa, Bursa ANDA, Bursa İHH ve UMKE ekipleri ile birlikte, Nilüfer Tofaş Fen Lisesi’nde yapılan deprem tahliye tatbikatına katıldı.

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu programa online katılırken, Bursa Valisi Yakup Canbolat da tatbikat alanında tüm ekipleri ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı. Tatbikata katılan arama kurtarma ekipleri, öncelikle öğrencilere sınıflarında deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenleri anlattı. Ardından sınıfları tahliye eden öğrenciler, arama kurtarma ekipleri ile birlikte afet çadırı kurdu.