İç Tesisat Proje Onay ve
Tesisat Kontrolü

İç Tesisat Proje Onay ve
Tesisat Kontrolü

Bursagaz ile Doğal gaz Bağlantı Anlaşması imzaladıktan sonra doğal gaz dönüşüm işlemlerinizi yaptırmak üzere sertifikalı ve yetkili bir iç tesisat firması ile anlaşabilirsiniz.

Sertifikalı iç tesisat firması ile anlaşmadan önce
  • Doğal gaz iç tesisat proje ve tesisatları, mutlaka Bursagaz’dan sertifika almış yetkili firmalara yaptırılmalıdır. Sertifikalı iç tesisat firma listesine buradan ulaşabilirsiniz.
  • Yetkisi olmayan iç tesisatçı firmalarla kesinlikle anlaşma yapmayın. İç tesisatınızı yaptıracağınız sertifikalı firma ile mutlaka yazılı bir sözleşme imzalayın. İmzaladığınız sözleşmede, işe başlama ve iş bitiş tarihlerine dikkat edin. Sözleşmede; doğal gaz tesisatı için kullanılacak malzemenin cinsinin, gaz yakıcı cihazların (kombi, soba vb.) markasının belirtilmesi isteyin. Diğer isteklerinizle birlikte ödeme şeklinizi maddeler halinde belirtin ve sözleşmeyi kendiniz imzalayın. Ayrıca, “Olası bir anlaşmazlık halinde Bursa Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir” ifadesini sözleşmenize ekleyebilirsiniz. Yapacağınız sözleşme önemli olup, hem sizin hem de yetkili iç tesisat firmasının sorumluluklarını belirler.
  • İç tesisat firması ile yaptığınız sözleşmeden Bursagaz sorumlu tutulamaz.
  • Bu süreçte sözleşmenize uygun olmayan bir durumla karşılaştığınızda konuyu Bursagaz’a bildirin.
Örnek Doğal Gaz İç Tesisat Proje Ve Uygulama Sözleşmesi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

İç tesisat projesinin Bursagaz’a onaya sunulmasından önce iç tesisatı yapacak olan firma, sözleşme kapsamındaki tüm yükümlülüklerini içerecek şekilde sigortalamaya ilişkin sorumluluklarını yerine getirir. Sigortanın, iç tesisatın imalat süresini ve devreye alınması işleminden başlamak üzere bir yıl boyunca, yapılan iç tesisat ile ilgili çıkabilecek tüm sorunları kapsaması zorunludur.

Tesisatınız için düzenlenmesi gereken sigorta poliçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.
İç Tesisat Projesinin Onaylanması

Sertifikalı firmanın hazırladığı doğal gaz iç tesisat projesi ilgili standart ve mevzuatlara göre kontrol edilir ve uygunsa onaylanır, standartlara uygun değilse reddedilir. Reddedilen proje, yetkili iç tesisat firması tarafından ret sebebi ortadan kaldırılarak tekrar Bursagaz onayına sunulur.

Onaylanan iç tesisat projesinin imalatı ve montajı, yetkili firma tarafından projeye göre gerçekleştirilir. Bu işlemlerin ardından yetkili iç tesisat firması montajı tamamlanmış tesisat için Bursagaz’dan tesisat kabul randevusu talebinde bulunur.

İç tesisat projenizin durumunu online işlemler menüsünden sorgulayabilirsiniz.

İç tesisatınızın kontrolü için;
  • Verilen randevu gün ve saatinde adresinizde bulunun.
  • Zilin çalışır durumda olduğunu kontrol edin.
  • Adres bilginizin doğru olduğundan emin olun.

Tesisatınızın uygun bulunması halinde gaz arzınız sağlanır, uygun bulunmaması durumunda ise uygunsuzlukların giderilerek tekrar randevu talep edilmesi gerekmektedir.

Sözleşme değişikliği durumlarında izlemeniz gereken adımları buradan inceleyebilirsiniz.