Bursagaz'ın Yeşil Genel Müdürlük Binası 2 Bin Tondan Fazla Suyu Dönüştürerek Kullandı

 

​Bursagaz’ın sürdürülebilir ve çevreci yaklaşımla tasarlanan genel müdürlük binasında, 2 bin tondan fazla su dönüştürülerek kullanıldı. Atık su ve yağmur suyunun arıtılarak bahçe sulaması ve rezervuarlarda kullanılması sistemiyle 21 aylık dönemde, binanın toplam su ihtiyacının yüzde 38’i karşılandı.

Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı olan SOCAR Türkiye’nin iştiraki Bursagaz, sürdürülebilir ve çevreci yaklaşımla tasarlanan genel müdürlük binasında sağladığı su tasarrufuyla dikkat çekiyor. SOCAR Türkiye’nin çevre ve doğal kaynaklara duyarlı sürdürülebilir üretim hedefiyle yapılan çalışmalar kapsamında, 2 bin tondan fazla su dönüştürülerek tekrar kullanıma kazandırıldı. Lavaboların giderlerinin toplanmasıyla elde edilen gri su ile yağmur suyu, merkezi arıtma sisteminde filtreleme işleminden geçtikten sonra bahçe sulaması ve rezervuarlarda kullanıldı. 2020-21 yıllarını kapsayan 21 aylık dönemde, binanın toplam su ihtiyacının yüzde 38’i bu sistemle karşılandı.

AKILLI GENEL MÜDÜRLÜK BİNASI KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETİYOR
Yeşil binalar kategorisinde değerlendirme yapan Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından, en yüksek sertifika seviyesi olan LEED Platinum Sertifikası’na (Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik) layık görülen binada, yenilenebilir enerji sistemleri de bulunuyor. Binada elektrik tüketiminin kontrolü otomasyon sistemiyle sağlanıyor. Enerji tüketim önceliğinin yenilenebilir enerji kaynaklarına verilmesi ile bina, enerji ihtiyacının önemli bir kısmını kendisi üretiyor. Çatı ve cephesindeki güneş panelleri ve rüzgâr türbini sayesinde binanın elektrik enerji ihtiyacının bir kısmı güneş ve rüzgâr enerjisinden karşılanıyor. Bunun yanında trijenerasyon sistemi ile üretilen enerji sayesinde binanın enerji ihtiyacına büyük ölçüde katkı sağlanıyor. Bu sistemler sayesinde, enerji tüketiminde bir yılda 84 konutun enerjisine eş değerde tasarruf sağlanıyor.