Bursagaz’a Sağlık Bakanlığı’ndan “Beslenme Dostu İş Yeri” Belgesi

Bursagaz, Sağlık Bakanlığı’nın “Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri” belgesini Bursa’da alan ilk şirket oldu. Bakanlığın sağlıklı yaşamı teşvik etmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlayan programı kapsamında Bursagaz, yapılan denetimler sonucu belgeyi almaya hak kazandı.

Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye’nin grup şirketlerinden Bursagaz, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen “Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri” belgesini Bursa’da alan ilk şirket oldu. 

 

Sağlıklı bir iş yeri için temel unsurları yansıtan; iş yeri politikası, kurumsal yapı, fiziksel çevre, yaşam tarzı ve kişisel sağlık becerileri, sağlık hizmetleri sunumu ve çevre üzerine etki düşünülerek Sağlık Bakanlığı tarafından tasarlanmış olan Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri Programı’na başvuran Bursagaz, bu kapsamda yapılan kontroller ve denetimler sonucu belgeyi almaya hak kazandı.

 

Çalışanların beslenme düzeni kontrol ediliyor

 

Çalışanlarının beslenme düzeni, alışkanlıkları ve sağlık etkilerini periyodik olarak kontrol eden Bursagaz, buna ek olarak iş yerinde ve iş hayatı dışında fiziksel aktiviteyi destekleyici çok sayıda sportif faaliyetler ve etkinlikler düzenliyor. 

 

Doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesi, spor öncesi ve sonrası beslenme düzeni, sağlıklı iş-yaşam dengesi gibi farklı konularda çalışanlar ve ailelerine yönelik uzman söyleşileri gerçekleştiriliyor. Şirket içerisinde basketbol, futbol, voleybol ve bisiklet branşlarında spor kulüpleri ile çalışanlarına her hafta antrenman imkanı sunan Bursagaz, her yıl tüm çalışanlarının katılımıyla farklı branşlarda olimpiyat etkinlikleri düzenliyor. Ayrıca 2022 yılında online gerçekleştirilen yüz yogası, nefes atölyesi,  spor egzersizleri gibi pek çok etkinliği, 2023 yılında da fiziki olarak devam ettirmeyi planlıyor. 

 

Çalışanlarına beslenme danışmanlığı hizmeti veren Bursagaz, AVİTA Çalışan Destek Hattı ile de çalışanlarının ruh sağlığını destekliyor.  

Sağlık Bakanlığı Stratejik 2019-2023 Planı’nda, toplumda fiziksel hareketsizliğin yüksek olması, obeziteye neden olan çevrenin var olması, işverenlerin çalışanlara yönelik fiziksel aktivite alışkanlıklarının yaygınlaştırılması konusunda yeterince teşvik edilmemesi gibi nedenlerle sağlıklı yaşamı teşvik etmek ve yaygınlaştırmak amaç edinildi. Bu amacı desteklemek için uygulama rehberi ve eğitim dokümanları yayınlayan Bakanlık, belirlenen koşulları destekleyen iş yerlerine gerekli kontrol ve denetimleri yaparak Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri Belgesi veriyor.